Kompozit Ürünler

Fiberglass, CTP, Camelyaf, Polyester, Vinilester, Epoksi, Karbonfiber ve Fiber olarak bilinen ürünler ile tüm yöntemlerde çözüm üretiyoruz.

Fiberglass, camelyaf takviye edilmiş polyesterden elde edilen mukavemeti artırılmış kompozit malzemedir. Fiberglass, deniz araçları (yelkenli, tekne, kayık, motoryat, denizaltı, AUV vb.), hava araçları (planör, model uçak, drone, İHA vb.), iş makineleri, prototip araçları, makine parçaları gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. El yatırması, Püskürtme, Vakum Torbalama (Vacuum Bagging), Vakum infüzyon gibi yöntemlerle önceden hazırlanan kalıplara uygulanabilmektedir. Polyester, vinilester ve epoksi gibi reçinelerle farklı özelliklerde ürünler elde edilebilmektedir.
Firmamız bünyesinde CTP, polyester-fiberglass, vinilester-fiberglass, epoksi-fiberglass, epoksi-karbonfiber gibi kompozit ürünlerin tasarlanması, modellenmesi, kalıplanması ve üretilmesi işlemlerinin tamamı yapılabilmektedir.
Tasarım işlemleri müşteri talepleri doğrultusunda üretilecek malzemeden beklenen özellikler (mukavemet, hafiflik, kimyasal dayanım, rijitlik, UV direnci, elektriksel iletkenlik vb.) ve geometrik şekiller belirlenerek yapılmaktadır. Nihai tasarım, seçilecek takviye malzemesi (fiberglass, karbonfiber) için uygulanabilirliği ve kullanılacak reçinenin (polyester, vinilester, epoksi) kurulacak üretim prosesine uygunluğu denetlenerek tamamlanmaktadır. Farklı reçine tipleri, farklı takviye kumaşları ve farklı CTP üretim yöntemleriyle çeşitli kombinasyonlarda ürünler tasarlanabilmekte; fiyat performans değerleri müşterilere sunulmaktadır.

Modelleme işlemleri firma bünyesinde bulunan CNC Routers makinesinde yapılmaktadır. Model EPS (Strafor, Köpük), EPP, MDF malzemelerden üretilebilmektedir. Model yüzeyinin yalıtılması ve polisaj işlemleri yapılarak nihai model elde edilmektedir.

Kalıplama işlemleri üretilecek ürün sayısı, üretim yöntemi, proses sıcaklığı gibi değerler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Kalıp malzemesi müşteri beklentileri doğrultusunda kompozit, fiberglass, metal, MDF veya silikon malzemelerden imal edilebilmektedir. Kalıplar erkek-dişi, tek parçalı yada çok parçalı, vakum kanallı, sıfır çekmeli gibi farklı özelliklerde üretilebilmektedir.

CTP imalat işlemleri el yatırması, püskürtme (Sprey-Up), vakum torbalama ve vakum infüzyon yöntemleriyle yapılmaktadır. Beklenen geometri, malzemenin kimyasal ve mekanik özellikleri ve kalınlık değerleri dikkate alınarak imalat tamamlanmaktadır. Trimleme işlemleri yapılarak müşteri talepleri doğrultusunda jelkotlu, kendinden renkli veya boyalı olarak nihai ürünler müşterilere sunulmaktadır.

Aka kompozit fiberglass ve karbonfiber üretiminde uzun yıllardır kazandığı tecrübesi ile tasarımdan imalata mühendislik çözümleri sunmaktadır.

Yüksek Tecrübe, Kaliteli Üretim


Otomotiv, makine, denizcilik, medikal ve savunma sanayi sektörlerine yönelik ürün yelpazemiz ile CTP, polyester-fiberglass, vinilester-fiberglass, epoksi-fiberglass, epoksi-karbonfiber gibi kompozit ürünlerin tasarlanması, modellenmesi, kalıplanması ve üretilmesi işlemlerinin tamamı kaliteli ve garantili işçilik ile Aka Kompozit'te.